Velikosti bot a nožů

Jak vybrat správnou velikost bot:

Univerzální tabulka velikostí

Nesprávný výběr velikosti a šířky bot mohou velmi negativně ovlivnit výkon bruslaře a dokonce mu způsobit zranění a znemožnit jeho sport nadále provozovat. Je proto vhodné vzít v úvahu níže uvedená doporučení pro to, aby Vám nebo Vašemu dítěti nové boty opravdu perfektně sedly.

Jedním z nejčastějších omylů bruslaře je, že velikost bruslařských bot, které potřebuje, je stejná jako velikost bot, ve kterých běžně chodí po ulici. Stejně tak jako se liší kvalita výrobků různých výrobců, liší se také jejich rozměrová stupnice. Proto doporučujeme seznámit se co nejpečlivěji s rozměrovým schématem produktů jednotlivých značek.

Velikost má velký vliv na ovládání hran, provádění skoků a otoček i na rychlosti přechodů mezi jednotlivými prvky. Pro nejdokonalejší přesnost ovládání bruslařských bot je nejvhodnější nadměrek 4mm.

Vyjimkou je výběr velikosti pro dítě, kde předpokládáme růst. Výzkum ukázal, že růst má tendenci být rychlejší během léta, takže velikost a výběr nových bot na začátku bruslařské sezóny je optimální. Od narození roste noha zpočátku rychle a poté se zpomalí na méně než 1 milimetr za měsíc. Dětem kolem 10 let věku obecně stačí na roční růst 10mm, aniž by to ovlivnilo jejich sportovní výkon. Pocit poněkud větších bot na začátku sezóny lze částečně kompenzovat použitím silnějších ponožek. V polovině sezóny, kdy je výkon rozhodující, budou mít boty optimální velikost.

Někteří rodiče si myslí, že pořízením ještě větší velikosti brusle déle vydrží. Není tomu tak a dítě by mohlo být touto falešnou ekonomikou poškozeno. Představa, že je vhodné koupit bruslařské boty trošku větší a časem do nich dorůst, je zcela mylná. Boty, které jsou větší, nemohou zajistit potřebnou podporu chodidla, jsou nejen nepohodlné a negativně ovlivňují výkon bruslaře, ale mohou způsobit i zranění.
Ve skutečnosti nákup bot o více než 10mm větších bude znamenat jeden nebo více z následujících problémů:

Bruslení se stává méně zábavné, protože ovládání příliš velkých bot je obtížnější
Učení se stává těžší, protože dítě bojuje s vybavením
Snižuje se výkon a úspěšnost
Nové boty mohou být poškozeny nesprávným používáním nebo kompenzací nesprávné velikosti - tvar bot nekoresponduje s tvarem chodidla
A co je nejdůležitější, riskujete nejen krátkodobá zranění, jako jsou puchýře, ale i dlouhodobé problémy s držením těla a problémy s klouby

Proto doporučujeme nadměrek ne větší než 10mm. Poskytuje prostor pro sezónní růst, ale zachovává kontrolu a výkon. 

Zásadně nedoporučujeme velikost nad tento limit, protože by to mohlo omezovat výkon a způsobit zranění. Na velikosti opravdu záleží.

Důležité upozornění:
Správnou a dobře padnoucí velikost bruslařských bot nelze určit, aniž by byly boty zašněrovány. Teprve po kompletním zašněrování se chodidlo dostane do správné polohy. U malých dětí nejprve otestujeme dostatečnou délku boty vložením ukazováku za patu dítěte (v rozšněrovaném stavu). Pokud není možné ukazovák za patu vložit, je bota příliš krátká nebo úzká, pokud lze ukazovákem volně pohybovat, je bota příliš velká. Délku boty bot lze prověřit vyjmutím stélky a porovnáním s délkou chodidla. Nadměrek by neměl být větší než 10mm. 

Jak změřit délku chodidla doma
Pouhé měření statické nohy při ranním sezení neposkytne správný údaj o velikosti. Když je noha v zátěži a v teplých podmínkách, velikost se může zvětšit až o 5%. Z tohoto důvodu pro správné měření doporučujeme pozdní odpoledne.

Pokud chcete změřit velikost nohy doma, postupujte podle následující rady: postavte se na papír a pomocí pravoúhlého trojúhelníku nebo pravítka označte nejdelší vzdálenosti - špičku nejdelšího prstu a konec paty. Tuto vzdálenost změřte, nic nepřidávejte, tabulky velikostí již počítají s potřebným nadměrkem. Šířku nohy zjistíme změřením obvodu nohy v jejím nejširším místě - v místě kloubů.

Risport:

Délku chodidla porovnejte s tabulkou velikostí a šířek Risport. Stanovenou velikost považujte za orientační, boty je vždy třeba zkoušet!

Doporučenou velikost nožů naleznete v tabulce velikosti nožů Risport.
Pozor! Tabulku velikostí bot a nožů považujte pouze za orientační. Zejména u vyšších modelových řad, kde jsou boty a podešve vyráběny ručně, může dojít k určitým odchylkám. Délku nožů je vždy nutné porovnat s konkrétním párem bot, případně zohlednit individuální požadavky bruslaře.

AURA:

Doporučenou velikost nožů naleznete v tabulce velikostí nožů Aura.

 

Edea:

Tabulku velkostí bot, délky nožů i tkaniček naleznete v jediné tabulce EDEA
Délku nožů je vždy nutné porovnat s konkrétním párem bot, případně zohlednit individuální požadavky bruslaře.


Graf:

Délku chodidla porovnejte s tabulkou velikostí bot a nožů Graf, kde naleznete i doporučené velikosti nožů. 
Pozor! Tabulku velikostí bot a nožů považujte pouze za orientační. Boty je vždy třeba zkoušet a délku nožů je vždy nutné porovnat s konkrétním párem bot, případně zohlednit individuální požadavky bruslaře. Zejména u vyšších modelových řad, kde jsou boty a podešve vyráběny ručně, může dojít k určitým odchylkám. 

Riedell:

Pro stanovení velikosti bot Riedell použijte on-line kalkulátor.
Vypočítanou velikost zkontrolujte v tabulce velikostí Riedell (pro bílé dámské boty), šířku porovnejte s tabulkou šířek Riedell (tabulka je v palcích)

Doporučenou délku nožů naleznete v tabulce nožů RiedellPozor! Tabulku velikostí bot a nožů považujte pouze za orientační. Zejména u vyšších modelových řad, kde jsou boty a podešve vyráběny ručně, může dojít k určitým odchylkám. Délku nožů je vždy nutné porovnat s konkrétním párem bot, případně zohlednit individuální požadavky bruslaře.

Pozor:  Černé pánské a chlapecké modely Riedell v dospělých velikostech (od vel.4) jsou oproti dámským bílým botám posunuty o 1/2 čísla směrem nahoru (vel. 4 černá tedy odpovídá vel. 4 1/2 bílá) 

zkoušení nových bot:

Při zkoušení obě boty zašněrujte obvyklým způsobem, jedině tak lze prověřit opravdu stabilní a komfortní usazení boty na nohu.

Celek: prostor pro klouby prstů nohy musí být dostatečně vysoký, ale zároveň musí být zajištěna dobrá podpora klenby chodidla.

Pata: zadní část boty musí zajistit opravdu pohodlné usazení paty chodidla a tím možnost maximální ovladatelnosti bruslí.

Kotník: bota musí v horní části dokonale obalit kotník a dolní část holeně nohy, tak aby bota byla pevně usazena na noze.

Prsty: ujistěte se, že prsty nohou mají uvnitř boty tolik prostoru, abyste jimi mohli lehce pohybovat.

Délka: chodidlo musí pohodlně spočinout v celé délce, v místě špičky ani paty nesmí bota tlačit. 

Šířka: chodidla by se měla lehce dotýkat vnitřku boty, avšak není přípustné, aby chodidla klouzala uvnitř boty ze strany na stranu. Pokud tomu tak je, pak jsou boty příliš široké a je nutné vybrat užší. 

Hrboly, puchýře, kapsy s tekutinou pod kůží, patní ostruhy nebo usazeniny vápníku obecně naznačují, že jsou boty příliš široké nebo příliš dlouhé.

Pohmožděné prsty, poškození nehtů nebo křížení prstů na nohou naznačují, že boty jsou příliš malé, necitlivost může naznačovat, že jsou boty příliš úzké.

Opotřebovaná podšívka v oblasti paty značí přílišný pohyb chodidla uvnitř boty, ať už kvůli příliš široké patě nebo příliš volnému šněrování přes nárt.


Aladinova špička také naznačuje, že boty jsou příliš velké. Je to způsobeno příliš těsným šněrováním na špičkách, které kompenzuje nedostatek citu a kontroly. Pokud se po bruslení boty správně nerozvazují, bota bude časem vypadat jako špičatý hrot Aladinovy lampy! Někdy, zvláště u malých dětí, to vytváří falešný dojem, že boty jsou příliš malé, protože jim připadají příliš úzké. 

Předčasné "zlomení" boty v oblasti kotníku může naznačovat nesprávnou délku a/nebo šířku bot, nesprávné šněrování ale také možnou potřebu protetiky. Často stačí podpořit klenby nohou pomocí ortopedických stélek, které upraví polohu chodidel uvnitř bruslařských bot a zajistí jejich správnou funkci. Pro dosažení maximální síly odrazu je třeba správná funkce klenby chodidel! V případě potřeby protetiky doporučujeme vyhledat řádnou lékařskou pomoc od kvalifikovaného lékaře.

Spolehlivý způsob, jak rozpoznat vyhovující šířku boty, je její šněrování. Nejprve zkontrolujte šněrování. Pokud jsou po zašněrování boty v celé výšce okraje šněrování velmi blízko u sebe, pak je bota pro Vaše chodidlo příliš široká. Jestliže je prostor mezi okraji po sešněrování zřetelně příliš široký, pak je bota příliš úzká.

Dalším vodítkem, které je možné zkontrolovat, je stélka. Vyjměte stélku a porovnejte ji s délkou chodidla. Otisk chodidla porovnejte s obrázkem.

Pokud vše děláte správně, a přesto se objevuje některý z příznaků nevhodné velikosti nebo šířky, neváhejte nás kontaktovat.
Vše u nás na prodejně zkontrolujeme a doporučíme pro Vás nejvhodnější řešení.